W najprostszych słowach Kobido to wywodzący się z Japonii masaż twarzy. Nie jest to jednak zwykły masaż. Technika wypracowywana przez wieki, zaadaptowana do obecnych czasów jest obecnie znana jako japoński lifting twarzy.

Skąd pochodzi masaż Kobido?

Masaż Kobido został stworzony przez dwóch mistrzów Anma. Zatem aby poznać i zrozumieć historię i pochodzenie tego japońskiego masażu musimy najpierw poznać co to jest Anma. Zanim powstał bardziej znany masaż Shiatsu i zanim do Japonii zaczęły docierać inne techniki z zachodu, Anma było jedyną dostępną formą masażu. Anma tłumaczymy bezpośrednio jako “uciśnij i trzyj”. Podstawowe reguły stosowane w tym masażu to pocieranie, głaskanie i uciskanie. Gdy powstawała technika Anma, nie była jednym z rodzajów masażu, to był właściwie jedyny znany masaż. Chociaż istnieją spory co do tego, skąd dokładnie pochodzi Anma, bardzo stare japońskie dokumenty wskazują na obecne regiony północnych Indii, Nepalu i Tybetu sprzed ponad 4000 lat.
Anma była dobrze ugruntowana w starożytnych Chinach, kiedy rządził Żółty Cesarz (Huang Di) i jest udokumentowana w Huangdi Neijing (Wewnętrzny Kanon Cesarza, doktryna medyczna, która była podstawą medycyny chińskiej przez ponad 2000 lat).

Anma dotarła z Chin do Japonii w 562 r n.e .Standardy ówczesnej medycyny zostały ustanowione przez rząd w 701 r n.e i obejmowały kilka poziomów nauczania ANMA. Masaż Anma kwitł w Japonii przez wieki, jego rozwój i doskonalenie było spowodowane dużą konkurencją wśród mistrzów masażu.

Kobido narodziło się w 1472 roku, w wyniku rywalizacji dwóch mistrzów Anma w zajeździe w Suruga, w rejonie południowej części góry Fuji. Rywalizacja trwała miesiącami, angażowano i rozwijano różne techniki, w tym wywodzącą się bezpośrednio z Anma technikę Kyoku-te. Rywalizujący mistrzowie w efekcie podjęli współpracę i założyli własną szkołę masażu. Wspólnie stworzyli aż 48 nowych technik masażu, który otrzymał nazwę, którą już znamy. Tak powstało KOBIDO. Ta nowa japońska technika masażu stała się bardzo popularna, a dzięki swojemu zaawansowaniu i doskonałym efektom cieszyła się ogromną popularnością.

Przez kolejne stulecia masaż Kobido był rozwijany przez kolejnych mistrzów. W okolicach roku 1888 do Japonii zaczęły docierać nowe techniki z zachodu Europy, między innymi z Francji. Japońska Szkoła Kobido podjęła decyzję o zaadaptowaniu niektórych terapii aby udoskonalić schematy Kobido. Wprowadzono więcej zabiegów na głębszych warstwach tkanki, więcej pielęgnacji, oczyszczania i nawilżania.
Po drugiej wojnie światowej gospodarka japońska zaczęła rozwijać się w szybkim tempie, społeczeństwo się bogaciło. To pozwoliło ówczesnej generacji mistrzów ze Szkoły Kobido podnieść prestiż masażu twarzy Kobido na nowy poziom. Po przeniesieniu szkoły do Tokyo, zabiegi Kobido stały się bardziej ekskluzywne i dostępne głównie dla bogatszej części społeczeństwa.

Kobido to starożytna technika, która przez wieki pozostała niemal niezmienna. Jednak w obecnych czasach bardzo szybkiego rozwoju niemal wszystkich dziedzin życia, Kobido również ewoluowało. Dostosowało się do nowoczesnych technik zabiegowych oraz kosmetyków i ciągle się zmienia. Mimo tego, ten japoński masaż twarzy w swoich podstawach pozostał taki sam jak setki lat temu.